Ebedi Başkanımız

 

HACI İRFAN MERSİN

Hacı İrfan Mersin, 1927 yılında Denizli’nin Sarayköy ilçesinde doğdu. İlkokulu Sarayköy Gazi İlkokulu’nda, orta öğrenimini Denizli’de tamamladı. İlk ticaret hayatına babası Hacı Sadık Mersin’in yanında başladı ve 1947 yılında tek başına ticaret hayatına atıldı.
Dönemin tüm sıkıntılarını yaşamış, hayatın zorluklarını görmüş ve ticaretin içinde yoğrularak yetişmiş Hacı İrfan Mersin, askerlik dönüşü açmaya karar verdiği sigara büfesi ile bugünkü başarının da temelini atmış oldu.

Kurduğu düzenin büyümesi için ana temelin farklılaşmaktan geçtiğini biliyordu. Sarayköy’de olmayanı ilçe halkına sunmaya başladı. Pazarcılık, inşaat malzemeleri, manifaturacılık, zücaciyecilik, tuhafiye, tüpgaz ile halka hizmet vermeyi sürdüren Mersin’in ticari hayatındaki hızlı gelişimi beyaz eşya ticaretine kadar uzandı. Küçücük büfe kısa zamanda ilçenin alışveriş merkezi haline geldi.

Cesur ve girişimci yapısı ile üç oğluna da 18 yaşını doldurduklarında şirkette tam yetki verdi. Bu girişimi, beraberinde şirketleşmeyi getirdi ve 1972 yılında 40 lira sermaye ile şirket unvanını aldı. Aile içersinde oluşturduğu güç birliği başarıyı artıran etmenler arasında yer aldı.
Yıllar geçtikten sonra Hacı İrfan Mersin, işlerinin yönetimini tamamen oğullarına bıraktı.

Yıllarca çalışarak Sadık Grubu’nu küçük bir büfeden imparatorluğa taşıdı, zamanın getirdikleri ile yorgun düştü ve 23 Nisan 2001 tarihinde aramızdan ayrıldı.

Hacı İrfan Mersin’in sıfırdan başlayıp şirketleşmeye kadar giden başarı serüvenini oğulları Oktay ve Turgay Mersin devam ettirmiş ve şirketi Türkiye’de tanınan önemli bir konuma getirmişlerdir.

Heyecanlı, atak yapısı, inatçı, kararlı, zeki, ileri görüşlü, sosyal, iletişimci, çok çalışkan, tez canlı, dürüst, işinin takipçisi olan özellikleri ile daima gelişime yönelik adımlar attı. Yaşamı boyunca ülke ekonomisine katkıda bulunmayı görevi bildi. Yıllarca Sarayköy’de vergi rekortmenliğini elinde bulundurdu.

Yıllarca yaptığı, bünyesinde beş şirket bulunan, Sadık Grubu yönetim kurulu başkanlık görevi yanında 1960-1989 yılları arasında Sarayköy Belediye Başkan Vekilliği, encümen üyeliği, il genel meclis üyeliği ve Sarayköy Ticaret Odası meclis üyeliği gibi görevlerde bulundu.
Hacı İrfan Mersin, hayatının önemli bir kısmını hayır işlerine ayırmayı ihmal etmedi.

1992 yılında isminin yaşatıldığı Hacı İrfan Mersin Cami’sini yaptırdı.

1997 yılında Sarayköy’de Türkiye’nin ilk 8 yıllık eğitimine geçen Hacı İrfan Mersin Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nu yaptırdı. Şu anda Sarayköy Hacı İrfan Mersin Cumhuriyet İlkokulu ve Hacı İrfan Mersin Cumhuriyet Ortaokulu olarak iki okulda ismi yaşatılmaktadır.