Başkanın Mektubu

 

2020 Yılı bize şunu öğretti;

Hayat bir gün, o da bugün.

Yıllar geçse de hafızalardan silinmeyecek bir yıl yaşadık. Hayatımızı her anlamda sorgulatan ve iniş çıkışlarla dolu bir yıl oldu. Depremler, sel ve çığ felaketleri, terör, Covid-19 saymakla bitmez. O yüzden hafızalarımızdan asla silinmeyecek ve hatırlamak istenmeyen bir yıl olarak tarihte yerini aldı.

Tabi ki sadece felaketlerle sınırlı kalmayarak bunun dışında ekonomide de farklı bir dönem yaşandı. Faizlerin hızlı düşüşü, faiz düşüşüyle ekonominin canlanması ve bu canlılıktan sonra faizlerin yeniden iki katlık bir ivmeyle yukarı fırlaması ekonominin tekrar durmasına neden oldu, bunun yanında birde aşırı iniş çıkışlarla dolu kur dalgalanmaları sektörlerde şok etkisi yarattı. Tüm bu olumsuzluklar yüzünden iş hayatındaki insanlar şirketlerini yönetmekte zorlandı ve bu süreçte kayıptan ziyade ayakta durmak için mücadele verdi. Kısacası her yönden zor bir yıl atlattık.

2020 yılı için şirketimizi değerlendirirsek,bünyesinde farklı sektörleri bulunduran bir şirket olarak, salgının tüm alanlardaki ekonomik yansımasını belirgin bir şekilde hissettik. Otomotiv sektöründe 2020 yılı Ocak, Şubat, Mart aylarında güzel bir hareketlilik yaşarken, pandemi ile birlikte üretim bantlarının durması ve birden ortaya çıkan ekonomik kaygılar maalesef araç satışlarını durma noktasına getirdi. Haziran ayından itibaren otomotiv satışları tekrar büyük bir ivme kazandı. Bu dönemde faiz oranlarındaki düşüş satışlara etki ederken, pandemi döneminde kişilerin sağlıkları ve yalıtımlarını sağlamak için bireysel araç sahibi olmak istemesi de bu hareketlilikte önemli bir etken oldu. 2020 yılında 2.elde ciddi yatırımlar gerçekleştirdik. Sadece Denizli değil, Türkiye de ikinci el pazarını yöneten bir konuma geldik. Her marka ve model araçta toplu filo alım ve satışlarını gerçekleştirdik. 2021 mevcutta bulunan Denizli ve Uşak showroomlarımızın dışında yeni showroomlarla 2. Eldeki markamızı ileriye taşımayı amaçlıyoruz. Aynı şekilde satış sonrası hizmetlerimizi de pandemi sürecine uygun olacak koşullarda yerine göre hizmeti ayaklarına götürerek, hizmet kalitemizden ödün vermeden sürdürdük.

Sadık Grubu olarak Ticari yakıt temin ve dağıtımında Türkiye’nin en büyük tedarikçilerinden birisiyiz. 2020 yılında hem ticari yakıtlarda hem de perakende de yatırımlarımız devam etti. Güçlü lojistik ağımız ile Türkiye’de söz sahibi olan bir firma olarak hizmetlerimize ve önemli projelerde yer almaya devam ediyoruz. Sahip olduğumuz lojistik ağımızı 2020 yılında yeni çekiciler ve dorseler ile zenginleştirip daha da güçlü kıldık. 2021 yılının bu ilk aylarında da yeni dorse ve kamyon yatırımlarına devam ederek lojistik ağımızı daha da güçlendiriyoruz. Hedefimiz Türkiye ye hizmet olduğu için saha da bizi temsil eden arkadaşların olmadığı bölgelerde de bulunmak adına bünyemize yeni saha müdürü arkadaşları alarak gücümüzü artırdık.

Ticari madeni yağda da her geçen yıl satış hacmimizi artırarak devam ediyoruz. 2020 yılını 2019 yılına göre yüzde 75 büyüme ile kapattık. Yine 2021 yılı için hedefimiz, 2020 de gerçekleştirdiğimiz büyümeyi yüzde 35 daha artırarak büyümeye devam etmek. Ticari madeni yağda da her geçen gün Türkiye’deki ağırlığımızı ve satış hacmini arttırıyoruz.

2020 yılında ticari yakıtlar, ticari madeni yağlar ve taşıt tanıma merkezi işlerinin yanına yine bunların bir parçası olan karayolları yapımında ve farklı sektörlerde kullanılan BİTÜM işine de girdik ve müşterilerimize Türkiye’nin her yerinde hizmet vermeye başladık. 2021 yılında ekibimizle birlikte bu alanda da hacmimizi büyüteceğiz.

2021 yılının başlarında Denizli Kale bölgesinde yeni bir istasyon yatırımına başladık. Allah izin verirse Haziran ayında faaliyete geçerek yaz sezonunda sizlere hizmet sunmayı planlıyoruz. Kısacası yeni yılda da perakende (Retail) istasyon sayımızdaki artışı devam ettirerek büyümeyi hedefliyoruz.

Sadık Tarım olarak 2021 yılında da büyümeye devam edeceğiz. Markamızı tescilleyerek, arazimizde yetişen zeytinlerimizden elde ettiğimiz zeytinyağı ve arazimizde bulunan kovanlarda ürettiğimiz balları satışa sunduk. Tarımın, bugünün ve geleceğin önemli bir yatırımı olduğunun bilincindeyiz. Bu farkındalıkla tarımdaki ağırlığımızın fark edilmesi ve bu kulvarda da iddialı olduğumuzu göstermek için yeni projelerle faaliyetimizi devam ettireceğiz.

Şirket olarak yapmış olduğumuz yatırımlar ile Türkiye’ye hizmet veren ve hizmetlerinde fark yaratan bir konuma geldik.

Kısacası pandemi süreci negatif bir unsur olarak hayatımızı etkilese de bizler iyi bir iş takibi ile bu süreci yönetmeye devam ediyoruz.
Sadık Grubu olarak her yıl yaptığımız gibi 2021 yılı için de hayata geçirilmek üzere planlarımızı projelendirerek yatırımlara dönüştürmeye devam edeceğiz. Farklı yatırımlar ile büyüyerek markamızı farklı alanlara da taşıyacağız.

Bize destek veren tüm iş ortaklarımıza, çalışanlarımıza, müşterilerimize ve ailemize teşekkür ederim. Başarı, hep birlikte aynı hedefe koşunca ve aynı iyi niyetle bakınca geliyor.

Şimdi 2020 yılını acısı tatlısı ve tüm yaşattığı hislerle geride bırakıp, yeni bir yıla umutla başlama zamanı. Allah sağlık sıhhat verdiği müddetçe ülkemiz ve şirketimiz için daha yapılacak çok şeyler yürünecek çok yollar var.

Sevgiyle ve umutla kalmanız dileğiyle.